2010. szeptember 9., csütörtök

A fejfájás

Ha a fejfájásról beszelünk, azt kell megértenünk, hogy itt nem egy betegségről, hanem egy tünetről van szó. Ter­mészetgyógyászként tehát nem arra törekszünk, hogy a tüneteket „elnyomjuk", hanem hogy ezek okait felderít­sük

2010. augusztus 31., kedd

Az idegrendszer gyógynövényei

Napjainkban sokkal nagyobb szükségünk van természe­tes gyógyszerekre az évente több milliós tételben fogyasz­tott kémiai eredetű erős nyugtatók helyettesítésére, mint bármikor azelőtt.

2010. augusztus 28., szombat

A svédkeserű

A svédkeserű összetétele

Az ősreceptúrák és mai változataik jellemzője a különbö­ző gyógynövények és anyagok ismert kombinációja. Itt különösen érvényes az, hogy az egész több mint a részei, vagyis a kész gyógynövény-oldat hatásosabb, mint egyes különálló alkotórészei együttvéve.

2010. augusztus 27., péntek

Meghüléses betegségek természetes kezelése III

Krónikus hörghurut

A bronchitis is könnyen krónikus betegséggé válhat, ha nem kúrálják ki alaposan. Az olyan gyermekeknek, akik éveken keresztül hajlamosak a köhögésre, többnyire je­lentős javulást eredményez, ha huzamosabb ideig a he­gyekben vagy a tengernél tartózkodnak.

2010. augusztus 26., csütörtök

Meghűléses betegségek természetes kezelése II

A homlok- és orrmelléküregek gyulladása

Homloküreggyulladás esetén kipróbált módszer a kamillás gőzölés. Ehhez egy marék kamillát egy tálban leforrázunk. Fürdőlepedőt borítunk a fejünkre, és e „sátorban" belélegezzük a forró gőzt.

2010. augusztus 25., szerda

Meghüléses betegségek természetes kezelése

Nátha

Az akut nátha többnyire a meghűlés első szimptómája, sok esetben pedig az egyetlen is marad. E betegségnél az orr, a homlok és az orrmelléküregek nyálkahártyáinak gyulladásával van dolgunk.

2010. augusztus 24., kedd

Fertőzéses megbetegedések és a láz

Lázcsökkentés természetes úton

Ha az alapos meghűlést láz is kíséri, ezt az inaktív elhárítórendszer pozitív jeleként kell értékelni. Hiszen a láz a test egyik legfontosabb és leghatásosabb elhárító reakciója. A testhőmérséklet 1,2 vagy 3 "C-kal történő emelkedé­se megsemmisíti a vírusokat és a baktériumokat és ezzel mintegy beindítja a gyógyulási folyamatot.

A hárs és a bodza

Kis- és nagylevelű hárs
(Tilia cordata és Tiha plalyphyllos)

A hárs nálunk is közismert és kedvelt fa, számtalan ro­mantikus dal, költemény, népmonda fűződik hozzá. A pogány időktől kezdve fennmaradt ennek a fának szim­bolikus jellege. Gyógyító ereje elsősorban virágában rej­lik, amelyet mindkét nálunk előforduló hársfajról  lehet gyűjteni. Ha magunk akarunk hársfa­virágot szedni, nagyon ügyeljünk az időpont helyes meg­választására:

Tea receptek tavaszi kúrához

A tisztításról, salaktalanításról és méregtelenítésről szóló fejezetet néhány általunk legjobbnak tartott „tavaszi kúra"-recepttel zárjuk. Természetesen bölcs dolog ezeket a teákat az év bármely szakában fogyasztani, ha az ember úgy érzi, hogy szüksége van rájuk.

2010. augusztus 23., hétfő

Az immunrendszer aktivizálása

További módszerek az immunrendszer aktivizálására

A meghűléses betegségeket és influenzás fertőzéseket ál­talában nátha, torokfájás, rekedtség, köhögés, valamint általános fáradtság- és levertségérzés jelzi. Különösen a gyerekeknél ehhez még fülfájás (középfülgyulladás) is já­rul; gyakran kíséri az előbbi tüneteket alacsonyabb — magasabb láz.

Az ellenálló képesség növelése

„ Addig oltsd a tüzet, amíg még pislákol"
LEV TOLSZTOJ

Hosszú időn keresztül azt hitték az orvosok, hogy a meg­hűléses megbetegedéseknek és általában a fertőző beteg­ségeknek a baktériumok és vírusok elszaporodása az oka. Ennek következménye lett az antibiotikumokkal való visszaélés, amely az iparilag fejlett nemzeteknél, mindenekelőtt azonban az amerikai népnél helyrehozhatatlan egészségkárosodást okozott

A mezei zsurló

Mezei zsurló
(Equisetum arvense)

A nagy vértisztítók családjában a harmadik növény a mezei zsurló. Lényegében két fajtája van: az Equisetum arvense a mezőkön nő és gyógyhatású. A nagyobb Equisetum palustre mocsarak­, nedves réteken terem és mérgező. Tehát rendkívül fontos, hogy a fajokat jól megkülönböztessük egymástól!

2010. augusztus 22., vasárnap

Tavaszi kúra

A hagyományos természetgyógyászatban a rég kipróbált tavaszi kúra fontos helyet foglal el. Régebben, amikor az emberek többsége paraszt és mezőgazdasági munkás volt, és ebből kifolyólag túlnyomórészt fizikai munkát vé­gezvén közelebb érezte magát a természethez, a tél az el­mélkedés, a nyugalom és a pihenés időszaka volt.

Gyógydiéta

Istennek hála a koplalókúrák különböző formái ma ismét igazán korszerűnek számítanak. Skálájuk az ötnapos súlycsökkentőkúráktól a három-négy hetes gyógydiétáig terjed. A diétázó minden esetben megtartóztatja magát a szilárd táplálékoktól, csak zöldség- és gyümölcslevet és mindenekelőtt gyógynövényekből készült teát fogyaszt.

2010. augusztus 19., csütörtök

A gyógynövények felhasználási módjai

Bár a gyógytea a legismertebb módja a gyógynövények alkalmazásának, távolról sem ez az egyetlen és minden esetben legjobb felhasználási lehetőség.  A további fejeze­tekben azt tárgyaljuk, hogy milyen sok módja van a gyógynövények felhasználásának, alkalmazásának.

A gyógynövények szárítása és tárolása

Tegyük föl, hogy az érintetlen természetben csodálatosan illatozó növényeket gyűjtöttünk. Mit kezdjünk velük ez­után? Ha nem használtuk fel őket frissen, akkor rendsze­rint megszárítjuk a növényeket. Ez a legkíméletesebb konzerválási eljárás, amelyet évezredek óta alkalmaznak.

2010. augusztus 18., szerda

Termesztés a kertben

A gyógynövények saját kertünkben való termesztése na­gyon jó módja annak, hogy alaposan foglalkozzunk ve­lük, magunk szüreteljük és szaporítsuk őket. természetesen a növényeknek csak egy korlátozott száma al­kalmas ilyen jellegű művelésre.

Hogyan bánjunk a gyógynövényekkel

„Nem csak tudnunk kell, hanem a tudást alkalmazni is. Nem csak akarnunk kell, hanem cselekednünk is."

Ami bennünket a gyógynövény gyógyászatban a kezdet kezdetén a legjobban megragadott, kétségkívül a növé­nyek saját kezű gyűjtése volt. Ha magunk gyűjtjük a nö­vényeket, nemcsak azt tanuljuk meg, hogyan lehet egyi­ket megkülönböztetni a másiktól, Ennél sokkal többről van szó.

Öngyógyítás

A gyógynövények kiválóan alkalmasak öngyógyításra. Tévedés és felelőtlenség lenne azt állítani, hogy a gyógynövényeknek nincs mellék hatásuk. A lehetséges kockázatokat azonban a tudósok nagy lelki ismeretességgel vizsgálták és ezek rendszerint messze nem olyan nagyok, mint a vegyi -szintetikus anyagoké. Ezenkívül a gyógynövényeket nemcsak bizonyos klinikákon vizsgálták néhány éven át, hanem szó szerint az évszázadok vizsgálatának is ki voltak téve.

2010. augusztus 17., kedd

Ma már nem veszünk be gondolkodás nélkül egy vérkeringés javító szert, egy altatót vagy egy fájdalom csillapítót. Ha mégis megtesszük, biztos, hogy rossz miatta a lelki ismeretünk.