Ha az alapos meghűlést láz is kíséri, ezt az inaktív elhárítórendszer pozitív jeleként kell értékelni. Hiszen a láz a test egyik legfontosabb és leghatásosabb elhárító reakciója. A testhőmérséklet 1,2 vagy 3 "C-kal történő emelkedése megsemmisíti a vírusokat és a baktériumokat és ezzel mintegy beindítja a gyógyulási folyamatot. Éppen ezért teljesen fonák dolog a láz „lenyomása"! A biológiai rákterápiában gyakran mesterségesen hoznak létre lázas állapotot, hogy az immunrendszert aktivizálják. Izgatott apák és anyák követeltek lázas gyermekeik számára erős hatású lázcsillapító szert. Ezzel azonban inkább csak a maguk dolgát könnyítik meg, (éjszakai nyugalmuk zavartalanabb lesz,) a gyermeknek nem tesznek ezzel jót! Az ilyen szer csak hátba támadja a gyermek védekező rendszerét, hiszen pl. a csecsemők és a kisgyerekek még éppen védekező erejük megszerzésének folyamatában vannak.
A lábszárborogatás
Ha aláz 40°C fölé emelkedik, feltétlenül orvost kell hívni, mivel a nagyon magas láz az egész szervezet számára túlságosan megerőltető. A régi módszer segítségével, a lábszárborogatással is csökkenthetjük a lázat anélkül, hogy a szervezet öngyógyító képességét akadályoznánk. Két kisebb lenvászonkendőt langyos (állott) vízzel benedvesítünk és lehetőleg jó szélesen (bokától a térdig) becsavarjuk velük a „páciens" lábát. Erre egy száraz vászonkendőt, majd egy frottír- vagy gyapjú törülközőt tekerünk. A beteg ne mozgassa a lábát eközben. A borogatást hagyjuk húsz percig a lábon — ennyi idő alatt rendszerint meg is szárad — majd az eljárást ismételjük meg. A lábszárborogatást egyidejűleg mindkét lábon alkalmazni kell. Ha a láz lecsökken 38,5 C-ra, abba lehet hagyni a műveletet.
Folyadékpótlás lázas állapotban
A lázas betegnek nincs étvágya, viszont sok folyadékot kíván. A már ajánlott tea keverékeken kívül adjunk a betegnek mézzel ízesített csipkebogyóteát, egy pár csepp citromlével és mézzel dúsított csalánteát, vagy C-vitaminban gazdag gyümölcslevet (homoktövis-, meggy-, narancslevet). Melegen ajánlható még az egy-két pohárnyi frissen kifacsart reteklé, céklalé vagy karotta(sárgarépa)lé is. (A karottaléhez legyünk egy csöppnyi tejszínt vagy olajat, hogy a karotint a zsír megkösse és így könnyebben felszívódjon).
Táplálkozás akut fertőzéses megbetegedések esetén
Ami az akut fertőzés alatti táplálkozást illeti, hosszú ideig tartotta magát az az elv: „együnk, hogy ismét erőre kapjunk". Ma már tudjuk, hogy az étvágytalanság szervezetünk egyik igen bölcs reakciója. A test ugyanis minden erejét a betegség leküzdésére koncentrálja és önmagától „böjtre" kapcsol. Akkor vagyunk okosak, ha ezt az étvágytalanságot mint a szervezet energiamegtakarító intézkedését fogjuk fel és nem terheljük fölöslegesen olyan feladatokkal, mint pl. az ételek megemésztése.
Táplálkozás a lábadozási szakaszban
Ha a szervezet már túljutott a legsúlyosabb állapoton, magától kezdi kívánni a friss salátát, gyümölcsöt, zöldséget. Ezek az élelmiszerek tartalmazzák mindazokat a vitaminokat és ásványi sókat, amelyekre a szervezetnek feltétlenül szüksége van; ezek serkentik ballasztanyagaikkal az emésztést. Mihelyt a beteg általános közérzete javul, rögtön adjunk méregtelenítő teákat. Egy kis darab valódi lépesméz elfogyasztása is fontos anyagokat (enzimeket, vitaminokat, hormonokat) juttat a szervezetbe.
Javallatok a testhőmérséklet emelésére
Ha egy meghűlés láz nélkül zajlik, nem árt, ha a szervezetet átmeneti túlmelegítéssel támogatjuk a kórokozók ellen vívott harcában. Ehhez három jó módszer kínálkozik: a szauna vagy gőzfürdő, az ún.Schlenz-féle fürdő és, a frissítő lábfürdő. A különféle gyógynövény adalékos szaunát és gőzfürdőt már évezredek óta ismerik a különböző népek (eszkimók, finnek, indiánok, japánok stb.). Manapság, ugyanúgy mint egykoron, a test edzésére és a meghűléses megbetegedések kisegítő kezelésére alkalmazzák. Ha a szaunában használt főzetet a kakukkfű, zsálya, fenyőtű, törpefenyőtű illóolajaival gazdagítjuk, akkor ezek az illóolajok közvetlenül halnak a felső légutak „meggyötört" nyálkahártyájára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése